FlowersFromTheMan

in
W serwisie od: 2010.09.07 | Rankingów: 76 | Znajomych: 5

Opis

in

Notowania

Najlepsze stare horrory
Początki kina grozy sięgają przełomu wieku XIX i XX (Georges Melies i jego filmy o potworach). Gatunek horroru wiele zawdzięcza niemieckiemu ekspresjonizmowi w filmie, który po I wojnie światowej stworzył kilka arcydzieł kina grozy (m.in. Gabinet doktora Caligari, Zmęczona śmierć, Gabinet figur woskowych, Golem a przede wszystkim Nosferatu – symfonia grozy). W Hollywood w latach 20. powstały Dzwonnik z Notre Dame i Upiór w operze. W latach 30. w amerykańskich studiach, szczególnie w Universal Studios, stworzono klasyczne dziś horrory z postaciami Draculi (w którego wcielił się Bela Lugosi), Frankensteina, gdzie w roli monstrum wystąpił Boris Karloff (oba filmy pochodzą z 1931 r.), i Mumii z Karloffem (1932). Wszystkie te filmy miały wielką liczbę remake'ów. Po II wojnie światowej, w latach 50., nastąpił boom na horrory science fiction, opowiadające o inwazjach z kosmosu lub o skutkach promieniowania po wybuchu bomby atomowej (np. Godzilla). W drugiej połowie lat 50. i w latach 60. w Wielkiej Brytanii działała wytwórnia Hammer Films, specjalizująca się w realizacji gotyckich horrorów z gwiazdami Peterem Cushingiem i Christopherem Lee. Były to najczęściej remaki klasycznych filmów z postaciami Draculi, Frankensteina i mumii. W tym samym czasie w American International Pictures (AIP), wyprodukowano serię adaptacji opowiadań Edgara Allana Poego z udziałem Vincenta Price'a. Dziś do klasyków, oprócz filmów wymienionych powyżej, zalicza się produkcje z lat 60., 70. i 80. XX w. np. Noc żywych trupów i jego kontynuacje George'a A. Romero, serie Koszmar z ulicy Wiązów, Piątek 13. i Halloween, które wykreowały postacie Freddy'ego Kruegera, Jasona Voorheesa i Michaela Myersa. Począwszy od roku 1976, gdy Brian de Palma nakręcił film Carrie wg powieści Stephena Kinga, autor ten wywiera wielki wpływ na gatunek. Jego bardzo popularne powieści i opowiadania są znakomitym tworzywem literackim dla filmów grozy, zyskujących uznanie i przychylność widzów (np. Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka przez wielu uznawane jest za horror idealny). Wyróżnia się kilka rodzajów horrorów w kinie. Współcześnie często spotykane są krwawe gatunki gore oraz slasher. Wybierzmy najlepsze z najlepszych!
08.09.2010 | Komentarzy: 0
212
Kultowe komiksy
Kto z nas nigdy nie czytał komiksów? Te historie pisane obrazami już dawno przestały być traktowane jak zabawne historyjki rysowane dla dzieci. Część doczekała się miana kultowych. Sprawdźcie, które można czytać "w ciemno" :)
01.10.2010 | Komentarzy: 0
447
Irytujące polskie gwiazdki
Celebryci potrafią nas irytować, to powszechnie znany fakt. Irytują nas zachowaniem, sposobem bycia, często również pokracznymi wypowiedziami. A najbardziej tym, że są. Wszechobecnością w mediach, której nie potrafimy sobie racjonalnie wytłumaczyć. Warto podsumować - kto nas irytuje najbardziej
01.10.2010 | Komentarzy: 0
302

Znajomi

mattwnuk
Mam na imię Chuck i lubie lizaki.
W serwisie od: 2010.05.12 | Rangingów: 13 | Znajomych: 6
rafalpacura
Rafał Pacura
W serwisie od: 2010.05.13 | Rangingów: 9 | Znajomych: 4
Wolfgangpress
Bóg nie jest do użytkowania. Bóg jest świątecznym prezentem, bezinteresownym darem, sztabką platyny, antycznym obrazem, drobnym smakołykiem. Bóg to coś ekstra. Nie jest ani za, ani przeciw. To nadwyżka! ( Boris Vian; Wyrywacz serc, przekład Marek Puszczewicz)
W serwisie od: 2010.05.13 | Rangingów: 13 | Znajomych: 10
Reklama